Rodina

Rodina pro mne vždy byla a bude základem života.

"Narodil jsem se v Českých Budějovicích do rodiny, která byla zcela "zasažena" kulturou. Maminka Jarka byla učitelka dlouhodobě hospitalizovaných dětí v nemocnici, táta Petr byl herec Jihočeského divadla. A z mého o 4 roky staršího bratra je skvělý violoncellista.

Talent pro hudbu u mě objevili už v raném dětství, prý jsem si neustále něco broukal a zpíval a tloukl rytmus na hrnce. První housličky, plechovou hračku, jsem dostal asi ve 2,5 letech. Kolem pátého roku jsem začal chodit do tehdejší Lidové školy umění, lidušky, a mým prvním učitelem byl pan Havel. To on ve mě probudil lásku k hudbě a houslím. Jinak jsem měl úplně obyčejné a šťastné dětství se vším, co k němu patří.

Asi do 12 let na mé hraní přísně dohlížela maminka, pak už jsem věděl, že housle budou můj život a že chci být profesionálním hudebníkem. Logicky následovala Pražská konzervatoř, HAMU, studia v USA. Celou tu dobu mě rodiče nesmírně obětavě podporovali a já jsem jim dodnes vděčný za vše, co pro mne udělali a obětovali. Nebylo to pro ně vždy jednoduché.
Po studiích v Americe jsem jezdil a hrál po celém světě, žil životem svobodného umělce a založení rodiny jsem nijak neplánoval.Všechno změnilo mé setkání s Jiřím Kodetem, skvělý českým hercem. Navštívil jsem jeho představení a byl jsem tak uchvácen, že jsem mu napsal dopis a pozval ho na svůj koncert. On už byl v té době velmi nemocný a tak místo něj přišla Bára.
Jsme spolu už více než 15 let a vychováváme tři báječné dcery.
Bez své rodiny bych nebyl tím, čím jsem.
Váš Pavel"

Rodina
Pavel Šporcl

Šporcl hrál s jemnou lyrikou a strhující virtuozitou

- Gramophone

Pavel na Instagramu

Odebírejte Pavlův newsletter